Lněný olej
Proč o něm vlastně píši, protože jsem teď řešila ekzém na obličeji, a svým způsobem mě to donutilo jít do půstu, proto abych zjistila, co mi to mé tělo tímto projevem vlastně říká.
Když jste pár dní bez jídla více vnímáte a můžete se větší měrou pozorovat.
Padla otázka, co po 7 denním půstu bude dál ? Protože se mi to nechce ukončit klasicky, pomalým návratem k jídlu, ale mám ráda výzvy, ráda věci zkoumám a prožívám, rozhodla jsem se, že pár dnů budu pokračovat tak, že si ráno a večer dám lžičku čerstvě lisovaného lněného oleje. A uvidíme co to se mnou udělá a kam mne tato zkušenost zavede.
Vždy jsem měla ráda lněné semínko, a často si ho přidávám čerstvě pomleté do cottage sýru. "Teď bych si ho tedy fakt dala a s čerstvou chlebovou plackou...."
Lněné semínko je pro mne opravdu poklad a dáváme ho i naším koníkům.
Ale ano, v tuto chvíli, protože chci zatím zůstat u tekutých produktů, bude úžasný Bio lněný olej, čerstvě lisovaný od Bewit. Už léta beru výrobky této firmy, a jsem s nimi opravdu spokojená. Krom toho Jirku, majitele firmy znám osobně, bydlí kousek a firma je v Ostravě, kde si každý v den otevřených dveří, které jsou momentálně v úterky, zajít přesvědčit na vlastní oči a získat tak fakta. Já mám i osobní zkušenosti a to je pro mne to nejdůležitější vodítko.
Lněný olej se považuje za jeden z nejbohatších zdrojů esenciálních mastných kyselin. Vysloužil si tím i označení "olej třetího tisíciletí". Výjimečnost tohoto žluto-zlatého oleje spočívá především ve vysokém obsahu omega-3 mastné kyseliny α-linolenové, která je zastoupena až z 55 %. Omega-6 mastná kyselina linolová tvoří 13 %.
Zdravotní prospěšnost lněného oleje
- Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v těle
- Pomáhá bojovat proti řadě nemocí, jako je např. mrtvice, srdeční infarkt (brání vzniku sraženin v tepnách)
- Chrání tělo před vysokým krevním tlakem a zánětům
- Posiluje imunitní systém
- Pomáhá snižovat tělesnou hmotnost
- Snižuje bolestivost či riziko artritidy v kloubech
- Pomáhá bojovat s depresemi, hypertenzí, migrénou či lupénkou
- Rozemleté lněné semínko je navíc vynikajícím přírodním zdrojem vlákniny, která zvětšuje objem stolice a olej v ní obsažený zvláčňuje sliznici. Doporučuje se proto k léčení zácpy a problémů při divertikulóze střev.
Lněné semínko obsahuje fytoestrogeny Ty se podílejí na
udržování normální hladiny cholesterolu v krvi. Především
vyvažují poměr mezi estrogenem a progesteronem, čímž působí na
menstruační cyklus, pomáhají zlepšovat stav děložní sliznice a tím
ovlivnit některé formy neplodnosti., také pomáhají při problémech souvisejících
s menopauzou, menstruací a celkově mají vliv na normální funkci prsou.
Pro muže představuji významného pomocníka při nepříjemných potížích s prostatou a některé studie prokázaly, že pravidelná konzumace tohoto oleje může mít příznivé účinky při léčení mužské neplodnosti.
Zajímavou kapitolou u lněného oleje jsou tzv. lignany - látky, které mohou příznivě ovlivňovat hladinu hormonů v těle, mají antibakteriální, antivirové a protiplísňové účinky a mohou pomáhat v boji proti rakovině.
Lněný olej naše babičky používaly k léčení angín, na bolesti krku, při kašli, nachlazení. Zevně na zánětlivou pokožku, opařeniny, spáleniny a i na spálenou pokožku sluníčkem.
Použití
Neprodleně po obdržení jej proto uskladněte do lednice a spotřebujte nejpozději do 3 měsíců. Po celou dobu skladování lněný olej taktéž ponechejte v originální lahvi z tmavého skla.